Падіння Західної Римської імперії

 


Християн­ська церква була останньою опорою римської державності, яка згасала. У той час як імператорська влада слабшала, церква міцнішала, перетворюючись на самостійну державу в державі зі своєю ідеологією. Ще одним показником послаблення імперії була варваризація римського суспільства.


Під впливом Риму варварські племена перейшли до осілого спо­собу життя, удосконалили знаряддя праці, від натурального обміну перейшли до товарно-грошових відносин; поступово відбулося виді­лення знаті, яка в усьому намагалася наслідувати римлян.

Одночасно з цим спостерігалося проникнення варварів у римське суспільство. Особливо помітним був цей процес в армії. Загони вар­варів (ґаллів, германців, нумідійців) відігравали помітну роль уже наприкінці періоду республіки.


Вплив варварів на Рим особливо посилюється за часів Пізньої імпе­рії. Діоклетіан і Максиміан були самі за походженням іллірійцями. Найвищі командні посади в армії обіймали їхні одноплемінники.

Для епохи занепаду і розкладання Римської імперії характерне на­слідування варварів в аристократичному середовищі. Ставали модни­ми довгі борода і волосся, північний крій одягу, з'явилися черевики, панчохи і навіть шуби. Варваризувалася також і римська кулінарія: рослинна їжа, характерна для Риму, замінялася м'ясними та молоч­ними стравами.

Велике переселення народів – назва масових рухів варварських племен у напрямку Римської імперії у IV ст.

Підбиваючи підсумок розгляду питання, слід зазначити, що в IVV ст. Римська імперія переживала справжню катастрофу. З усіх боків наступали варвари. У запеклій битві під Адріанополем 378 р н.е. був розбитий і загинув імператор   Валент II. Повстання, дезертирство і грабунки набули нечуваних доти розмірів.

Востаннє Римську імперію зібрав й об'єднав Феодосій І Великий, але це об'єднання було надзвичайно короткочасним і тривало лише один рік. Після смерті Феодосія І (395 р. н. е.) його спадкоємцями стали двоє неповнолітніх синів. Відтоді настає період глибокого роз­кладання державної влади — правління опікунів імператорів. Імперія була поділена на Західну і Східну. Опіку­нами імператорів ставали впливові германські вожді. 

Неприязні відносини між східним і західним двором і во­рожнеча між опікунами молодих імператорів остаточно послабили опір римлян варварам, які прорвалися через кордони.

Прочитайте параграф 52 підручника (сторінки 166-168)

Перегляньте презентаційні матеріали















Перегляньте відео



Узагальнення знань з теми "Римська імперія"

Дайте відповіді на запитання (до 22.00 06.05)

Немає коментарів:

Дописати коментар