Культура Китаю

 


Китайська цивілізація вплинула на розвиток усіх народів Далекого Сходу. Китайська писемність стала основою писемності корейців, японців, в'єтнамців. Винаходи китайців стали здобутками всього людства.

Культура Китаю виявилась напрочуд життє­здатною. Навіть напади кочовиків, міжусобиці, повстання не здатні були зупинити її розвиток.

Сьогодні ми з вами спробуємо відчути на собі подих історії здійснивши подорож до Китаю.

 Відкриття зроблені в Давньому Китаї.

Шовківництво. Давні китайці відкрили світу найтоншу та міцну тканину, навчились розмоту­вати кокон тутового шовкопряду і ткати з ниток    шовк. Протягом 2 000 років (починаючи з IIст. до н. є.) Великим шовковим шляхом шовк доправляли з м. Шанхай в Китаї до м. Гадемаса в Іспанії.

Чай. У перекладі з китайської це слово означає    «молодий листочок». Китайці першими навчили­ся вирощувати чайні кущі й готувати корисний  , напій. Від них чайний кущ потрапив в країни Західної Європи. Англійська назва Китаю походить від слова «чай».

Порцеляна. У VIст. до н. є. китайські майстри винайшли порцелянову глину і почали робити з неї чашки й гарні вази. Порцелянову глину за­копували в землю на 40 років. Порцеляновий по­суд продавали на вагу золота, та й зараз він у ве­ликій ціні.

Папір. УІ ст. Цай Лунь винайшов спосіб, як ви­готовляти папір з кори дерев, коноплі, ганчір'я, старих , рибацьких сіток. Промасленим папером китайці заклеювали вікна в будинках, виготовля­ли парасольки, опахала; на ньому художники ма­лювали картини, робили шпалери. Також папір використовували для письма! Друкувати книжки китайці розпочали в IXст. На дерев'яних дошках вирізали ієрогліфи, вкривали їх фарбою та сильно притискали до листа паперу.

Порох. Китайці використовували його, як на війні, так и для феєрверків.

Китайцям також належить відкриття сірників.

Компас — спеціальне пристосування, яке вка­зує дорогу навіть у тумані. Це була колісниця з фігуркою людини, яка рукою показувала за­вжди в одному напрямку — на південь.

Сейсмограф — хитрий, розумний устрій для ви­значення землетрусу (під час землетрусу один з дракончиків впускав кульку в розкритий рот Жаби. Так визначали напрямок коливань земної кори).

Висновок. Як бачимо, у Давньому Китаї було винайдено чимало речей, якими ми користуємося й досі, а саме: шовк, чай, фарфор, порох, сірники, сейсмограф, компас, папір, парасольки, паперові гроші, друк книг.

Опрацюйте сторінки 93-95 підручника

Перегляньте відео


До наступного уроку повторіть матеріал про Давню Індію та Китай, підготуйтеся до тематичного оцінювання

Немає коментарів:

Дописати коментар