Послідовно і мужньо крізь віки йшов український народ до незалежності України. В ім’я волі та свободи він жертвував усім - шматком важко заробленого хліба, родинним спокоєм, своїм життям. В ім’я незалежності єднався збройно, ставав на захист своєї землі. Український народ виборов свою свободу дорогою ціною. Як говориться в Конституції України: «...спираючись на багатовікову історію українського державотворення...».
Щоб зрозуміти значення
сучасних подій, слід звернутися до історичних подій 1944-1950рр. і відкрити
одну із сторінок пошуку і боротьби, успіхів і помилок на шляху до створення Української
держави.
Національна - визвольна боротьба 1940-1950-х рр.
увійшла в історію українського народу як величний героїчний період. У цій
боротьбі загинули сотні тисяч найкращих, найвірніших синів і дочок України. На
традиції цієї боротьби виросло нове покоління борців-шістдесятників, а нині
відроджується незалежна Українська держава. Велика заслуга в цьому славної пам'яті генерал-хорунжого Романа Шухевича.
Пригляньмося до цієї людини, до людини велику
масштабу, великих і геройських дій, твердої рішучості, безкомпромісного борця,
яка ставила справу свободи і незалежності українського народу понад все.
Пригляньмося до умов, серед яких він виростав, в
яких формувався його світогляд і до процесу підготовки до великих завдань, які
були на нього покладені.
8.Інформація
для учнів( на дошці плакат із написом)
Роман Шухевич. Відомий під псевдонімами:
"Тур", "Жар", "Степан","Чернець",
"Хмара","Мамай", "Гриць," "Чумак",
"Шух", "Щука", "Василь", "Білий",
"Тарас Чупринка".
Цифровий псевдонім -171 (із довідки міністерства державної безпеки УРСР, листопад 1949р.) - Народився 30 червня 1907 р., Львів - Помер 5 березня 1950 р., Білогорща - Роки життя 1907-1950 - Країна Україна - Звання генерал-хорунжий - Посада командувач УПА.
Роман Шухевич - генерал-хорунжий Української Повстанської Армії, Головний Командир УПА 1943-1950 рр.; Голова Бюро Проводу Організації Українських Націоналістів у 1943-1950рр.; Голова Генерального Секретаріату Української Головної Визвольної Ради і Генеральний Секретар військових справ у 1944-1950 рр. Народився в м. Львові 30 червня 1907р. Батько Романа працював суддею, був юристом високо класу. Мати Євгенія походила із священицької родини. У родині будо троє дітей: Роман, найстарший син, Юрко, дочка Наталя. Дитинство Романа пройшло у містечку Краківці Яворівського повіту на Львівщині. У 1914р. родина переїхала до Кам'нки – Струмилової (нині Кам'янка - Буська), неподалік Львова. З 1917 до 1925. Роман навчався у філії Львівської академічної гімназії. Був дуже здібним учнем, зокрема в математиці та українській мові. Був дуже побожним.
Під час навчання у гімназії Роман мешкав у Львові, у своєї бабусі Герміни Шухевич. Тут 1921-1922 рр. деякий час квартирував Євген Коновалець, з яким 15-річний гімназист мав можливість порозмовляти. Закінчив Львівську політехніку за спеціальністю "інженер". У 1928-1929рр. відбував військову службу в польській армії. У роки навчання в гімназії та студії в політехніці Роман Шухевич був активним членом пластової організації та різних спортивних товариств, а також навчився музики та співу. У 1930р. одружується з Наталею Березинською. У Романа та Наталі у 1933р. народився син Юрко, а в 1940р. дочка Марійка. У 1925 р. він вступив у ряди Української Військової Організації, яка у 1929р. влилась в Організацію українських націоналістів. У червні 1934р. у зв'язку з убивством польського міністра Пєрацького, організатора нищення українських культурних і господарських установ, поліція провела масові арешти серед членів ОУН і 18 червня 1934р. було заарештовано Р.Шухевича, згодом заслано до концентраційного табору у Березі Картузькій без достатніх доказів вини. У жовтні 1938р. на Закарпатті постала незалежна Карпатськоукраїнська держава. Роман Шухевич організував фінансову допомогу для уряду Карпатської України. Восени 1939р. разом з родиною проживав у Кракові. Він виконував функції референта зв'язку у Проводі Українських Націоналастів. 30 червня 1941р. курінь "Нахтігаль" прибув до Львова, в складі якого був Р.Шухевич. якраз того дня ввечері у Львові на Народних Зборах було проголошено відновлення Української держави. З січня 1943р. в житті Р.Шухевича почався новий етап діяльності як Провідника і Командира національно-визвольної боротьби проти німецьких і російських окупантів. Після втечі з-під німецької варти він зв'язався з проводом ОУН та приєднався до боротьби, очоливши військову референтуру. У травні став членом Бюро Проводу ОУН, згодом - Головою, а у серпні 1943р. на ІІІ Надзвичайному великому зборі ОУН був обраний Головою Бюро Проводу ОУН і призначений Головним командиром УПА. Під час німецької окупації України Роман Шухевич переховувався переважно по лісах і селах. Улітку 1945р. Головний командир УПА мав криївку у с. Рай Бережанського району. Від весни 1948 року до загибелі Головний командир УПА перебував у с. Білогорща неподалік Львова. Тут 5 березня 1950р. він загинув у підпільній штаб-квартирі.
Домашнє завдання: Скласти історичний портрет Романа Шухевича.
Немає коментарів:
Дописати коментар