Тема: Японія кінця ХІХ – початку ХХ століття



1.Опрацюйте теоретичний матеріал

Як вам вже відомо, з 1639 року Японія із власної волі перебувала в ізоляції від іншого світу. Сьогуни вважали, що так вони захищають країну від «кольорових південних варварів» (європейців). Погіршення життя відчували всі верстви населення. На початку ХІХ століття країною прокотилася хвиля кровопролитних повстань. У 1836 р. унаслідок сильних дощів, які спричинили неврожай, у Японії спалахнув голод. Почалися народні бунти ,які ледь вдалося придушити.
У цей час Японськими островами зацікавилися провідні країни світу. Особливу наполегливість виявили США та Росія. У 1854 р. силою зброї американці домоглися підписання так званого Канагавського договору «про мир і дружбу». Японію було «відкрито». Такі ж угоди Японія уклала із Англією, Францією, Нідерландами, Росією та Португалією. Таким чином, країна вийшла з ізоляції, проте опинилася в залежному становищі щодо США та європейських держав.
За таких обставин, у Японії сформувалася опозиція до режиму сьогунів, яка вважала, що всю повноту влади слід повернути імператору. У січні 1868 р. імператорська рада у маніфесті «Клятва п’яти статей» проголосила відновлення всієї повноти імператорської влади. На престол зійшов 15-річний Муцухіто (1867 – 1912 рр.).

2.         Робота з історичним джерелом (с. 136 підручника).
•          Опрацюйте текст історичного джерела.
•          Що дізнаємося про становище японських селян у 1836 р.?
•          До кого зверталися селяни?
•          До чого вони закликали японський народ?

3.         Робота з текстом підручника (с. 137 – 140).
•          Опрацюйте текст підручника та дайте відповіді на запитання.
· Чому реформи в країні пройшли швидко та успішно?
· Поясніть, що означає прапор Японії.
· Що передбачала Конституція 1889 р.?

Наприкінці ХІХ століття Японія зрозуміла, що до числа провідних країн світу зможе увійти лише за умови здобуття статусу колоніальної держави. Країна прагнула позбутися нерівноправних договорів, укладених сьогунами та нарівні з західними державами взяти участь у пограбуванні Китаю. Для цього необхідно було похитнути позиції Росії та захопити Корею.
У 1875 р. було підписано «Трактат між Росією та Японією», за яким Росія поступалася Курильськими островами, а Японія відмовлялася від зазіхань на Сахалін. Для Японії це стало першим дипломатичним успіхом.
1 серпня 1894 р. Японія оголосила війну Китаю. Приводом до неї послужило суперництво щодо протекторату над Кореєю. У війні Японія здобула беззаперечну перемогу. 17 квітня 1895 р. в місті Симоносекі між Японією та Китаєм був підписаний мирний договір. Корея стала японським протекторатом. Китай визнав Тайвань, Східну Маньчжурію і півострів Ляодун володіннями Японії.
27 січня 1904 р. без оголошення війни японський флот напав на російську ескадру, що базувалася в Порт-Артурі. Почалася облога Порт-Артура. У лютому 1905 р. у битві під Мукденом японська армія розгромила російський корпус. 14 – 15 травня 1905 р. у Цусімській битві 120 японськийх кораблів під командуванням адмірала Хейхатіро Того знищили російську ескадру. У серпні 1905 р. Росія та Японія підписали Портсмутський мирний договір.
У серпні 1910 р. був підписаний договір про приєднання Кореї до Японії.

4. Закінчіть речення.
· «Відкриття» Японії призвело до…
· Владу імператора у Японії було відновлено з метою…
· «Доба Мейдзі» отримала свою назву завдяки…
· «Реставрація Мейдзі» передбачала реформування…
· У зовнішній політиці Японія…

5. Робота з історичною картою 
· Знайдіть на карті

o місто, яке було столицею Японії до середини 19 ст.; (Кіото)

o місто, що стало столицею за правління Муцухіто; (Токіо)

o місця основних битв російсько-японської війни; (Порт-Артур, Мукден, Цусімська битва)

o острів, за який виникла суперечка між Росією та Японією; (Сахалін)

o острови, що за умовами російсько-японського договору 1875 р. перейшли до Японії; (Курильські)

6. Підготуйте коротке повідомлення про розвиток сучасної Японії.

Немає коментарів:

Дописати коментар