1.Пригадайте попередньовивчений матеріал, переглянувши відео
2.Розгляньте інфографіку про найвизначніші соціально-культурні події за період незалежності.
2.Опрацюйте теоретичний матеріал.
2.Розгляньте інфографіку про найвизначніші соціально-культурні події за період незалежності.
Визначимо, в яких умовах розвивалася українська культура.
1) ЛІТЕРАТУРА
З перших років незалежності в українській літературі спостерігаються суперечливі процеси. Ій вже повернуті донедавна забуті і заборонені імена .На книжкових полицях з`явилися твори літераторів української діаспори. Головна ознака сучасності –висока політизація суспільства. Болючі проблеми сьогодення, перегляд, переосмислення та переоцінка панівних донедавна поглядів, пошук нових ідеалів і орієнтирів ,мовна політика держави, екологічні негаразди визначають тематику творів найавторитетніших у суспільстві письменників. Характерними ознаками літературного процесу сьогодення є утвердження світоглядного плюралізму, творчий пошук, що виявляє себе в розширенні жанрів літератури, збереження і творче осмислення традицій, авангарду, модерну і постмодерну. Суттєво впливає на розвиток літературного процесу книговидавнича справа. У червні 1997 року було прийнято Закон України «Про видавничу справу» . Українська література має ряд вагомих здобутків. Поети і письменники звільнились від догматів комуністичної ідеології .відбулась переоцінка суспільних ідеалів,історичних подій. Хочу назвати найяскравіших літераторів сучасної епохи: Іван Драч ,Дмитро Павличко, Борис Олійник, Павло Мовчан, Іван Дзюба, Роман Іваничук, Роман Лубківський , Ліна Костенко та інші. Вагомий внесок у відтворенні історичної пам`яті та повернення забутих імен діячів культури зробила Спілка письменників України та її друковані органи: "Літературна Україна», «Дзвін», «Київ», «Березіль»,»Дніпро», «Всесвіт» та інші. В 1992 році Кабінет Міністрів України затвердив новий склад Комітету з присудження премій ім.. Т. Г.Шевченка. Головою її став Олесь Гончар,члени Ю. Мушкетик ,І. Драч , А. Мокренко. Першими лауреатами Шевченківської премії незалежної України стали в`язень сталінських концтаборів Б. Антоненко-Давидович (посмертно ),видатний письменник – емігрант, автор першого широкомасштабного роману про злочини тоталітаризму «Сад Гетсиманський» Іван Багряний (посмертно), дисиденти І. Калинець, Т. Мельничук, П. Мовчан Р. Лубківський, публіцист С. Колесник, літературознавець М.Жулинський.
2)КІНЕМАТОГРАФ
В 1991 році постановою Кабінету Міністрів України було створено Державний фонд української кінематографії , керівником якого призначено відомого кінорежисера Юрія Іллєнка. Перший кінофестиваль відбувся в 1991 році . Він був присвячений пам`яті Івана Миколайчука . На ньому продемонстровано 20 фільмів. Головний приз отримав фільм «Голод-33» ,який створив на кіностудії ім.. О. Довженка режисер О. Янчук..Високу оцінку і призи на фестивалі здобув фільм «Українці: Віра» режисера М. Шматолохи (Київнаучфільм). Лауреатом фестивалю став Богдан Сільвестрович Ступка .1990-ті роки були досить плідними для українського кінематографу . В 1994 році кіностудія ім.. О. Довженка дістала назву Національної. З`явились багатосерійні фільми «Сад Гетсиманський за романом І. Багряного »Пастка» »Украдене щастя» за повістями І. Франка ,»Царівна» за повістю О .Кобилянської, але дуже схвально був сприйнятий серіал «Роксолана». Але в кінці 1990-х -поч. 2000-х років в українському кінематографі склалась складна ситуація ,виробництво кінофільмів зменшилось в 20 разів, кіностудії зазнавали занепаду. Поступово із свідомості громадян нашої держави зникало поняття «рідне кіно». Український ринок заполонили були низькопробні примітивні закордонні фільми. Але 2015 році з`явився прекрасний кінофільм «Поводир» , який завоював відзнаку на міжнародному кінофестивалі. В 2016 році витрати на кіно з державного бюджету збільшились в декілька разів .З`являються серіали «Хозяйка» »Століття Якова» від каналу «1+1» »Не зарікайся» від каналу «Україна» , та багато інших. Декілька слів варто сказати про студію «95 квартал» який радує глядача такими фільмами , як «Свати», «Слуга народу» »Село на мільйон» та інші.
Тобто український кінематограф переживає зараз нове народження.
«Роксолана», 1994 рік, режисер Борис Небієрідзе. Фільм розповідає про легендарну українську дівчину , яка потрапила в полон до турецького султана Сулеймана і стала його улюбленою дружиною і повноправною правителькою Османської імперії. Доля цієї жінки трагічна , драматична , успішна . Нею захоплювались європейські і східні правителі . Настя Лісовська ( Роксолана ) боролась за своїх дітей і за своє «місце під сонцем» ,здобула світову славу . Її син Селім став спадкоємцем і наступником свого батька . В головній ролі Ольга Сумська , а ролі Сулеймана – Анатолій Хостікоєв.
«Сад Гетсиманський» ,1993 рік, за романом І. Багряного, режисер Ростислав Синько . В фільмі розповідається про сталінські табори, про мордування працівниками Н К В С так званих «ворогів народу». Головний герой – сільський коваль Яків Чумак і його сини ,які зазнали всі тяготи таборів . Н К В С замінили їм розстріл 20-річною каторгою ,вони пройшли все це і залишилися патріотами України. В головних ролях :Олег Савкін ,Василь Вітер ,Марія Жукова та ін..
«Поводир», 2014 рік, режисер Олесь Санін.У фільмі розповідається про хлопчика – поводиря сліпого кобзаря ,американця Пітера, який разом з батьком приїхав до Харкова. Батько Майкл повинен був працювати на ХТЗ ,отримує секретні документи про репресіїї в Україні і повинен їх передати британському журналісту ,на них нападають і маленький Пітер змушений ховатись у сліпого кобзаря Івана Кочерги і стати його поводирем . У фільмі показана харківська трагедія розстріляних кобзарів. В головних ролях: співачка Джамала ,Джеф Барел , Станіслав Боклан .
«Століття Якова», 2016 рік, режисер Бата Недіч. У фільмі розкривається доля волинського довгожителя на ім.`я Яків Мех ,який народився в Російській імперії , а дожив до наших днів. В його житті було все: любов, розлука полон, війна, смерть близьких та багато горя і сліз .Не зважаючи на все, він залишився Людиною з великої букви і не перестав вірити у справедливість.. В головних ролях :Станіслав Боклан , Роман Луцький , Наталя Доля та ін..
Серіал «Хазяйка» від каналу «1+1», 2016 рік, режисер Бата Недіч..Події розгортаються в наш час в одному шахтарському містечку Донбасу -Аніканово. Головна героїня Наталя –дівчина із сильним характером , здатна змінити ,якщо не все ,то багато в своєму містечку, яке погрязло в корупції ,безправ`ї , злидоті , несправедливості. З неї насміхаються , бо вона мати –одиначка ,а поряд примітивні і підлі люди. Друга героїня – Хмєлєвська Аліна Сергіївна - «хазяйка» міста , яка все і всяк контролює. Але жадоба до влади згубить її. Пройшовши приниження ,страждання ,Наталя нарешті отримає , все те , на що заслуговує. В ролях : Ганна Кошмал , Катерина Варченко , Володимир Горянський ,Олена Стефанська.
Серіал «Не зарікайся» від каналу «Україна», 2016 рік., режисер Дмитро Гольдман. Події фільму розгортаються в наш час і повністю відображають сучасну реальність. 25 років назад м.Євпаторія молода дівчина Люся була несправедливо звинувачена у вбивстві високо -посадовця і відсиділа за це 16 років, в тюрмі в неї народилась донька Світлана ,яку до себе забрала старша сестра Галина. В головну героїню закохується брат колись убитого посадовця ,не знаючи всієї правди. Події фільму розгортаються під час сучасної А Т О ,де панують беззаконня ,брехня ,корупція, несправедливість ,торгівля людьми і рабство .Головні герої пройдуть чимало страждань , поневірянь і нарешті будуть разом.
3) МУЗИКА
В роки незалежної України не менш динамічні процеси відбуваються в царині популярної музики .Активно відбуваються пісенні фестивалі «Червона рута», «Пісенний вернісаж», »Таврійські ігри» та інші. Нові пісні постійно дарують слухачам С.Ротару ,Т.Повалій О.Пономарьов, Руслана, Н.Могилевська, А.Лорак, О.Скрипка, Св. Вакарчук, Тіна Кароль та багато інших. Набули популярності молоді виконавці української естрадної пісні: С.Лобода ,М. Яремчук, Гайтана, В.Козловський, Джамала та інші. Своєрідним досягненням розвитку українських співаків стає щорічна участь у конкурсі «Євро-бачення»
Переглянемо коротку історію участі українських співаків у цьому конкурсі. (На екрані проектується презентація про конкурс ,учні записують в зошити імена співаків та результати участі в конкурсі ). Зупинемось на 2004 та 2016 роках .Пропоную переглянути відео –кліпи з піснями «Дикі танці» та «1944»
Переглянемо коротку історію участі українських співаків у цьому конкурсі. (На екрані проектується презентація про конкурс ,учні записують в зошити імена співаків та результати участі в конкурсі ). Зупинемось на 2004 та 2016 роках .Пропоную переглянути відео –кліпи з піснями «Дикі танці» та «1944»
4) СПОРТ
3.Дайте відповіді на питання, зайдіть за посилання join.naurok.ua Код доступу 663441 тест відкритий до 22.00 06.05
Немає коментарів:
Дописати коментар